Medycyna estetyczna
Zabiegi medyczne oraz zdrowie

Wirus Chikungunya w Ameryce – co potrafi wirus wektorowy

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

W grudniu 2013 r. Odnotowano pierwszą lokalną transmisję wirusa chikungunya na półkuli zachodniej, począwszy od autochtonicznych przypadków w Saint Martin. Od tego czasu transmisja lokalna została zgłoszona w 31 krajach lub terytoriach w obu Amerykach, w tym w Stanach Zjednoczonych i na ich terytoriach (Floryda, Portoryko i Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych) (patrz rysunek). Według stanu na dzień 8 sierpnia 2014 r. W obu Amerykach zgłoszono łącznie 565 535 podejrzanych i potwierdzonych laboratoryjnie przypadków chikungunya. Liczba przypadków była niemal podwojona w stosunku do poprzedniego miesiąca (patrz interaktywna grafika, dostępna z pełnym tekstem tego artykułu na stronie ) .1 Szybkie rozprzestrzenianie się wirusa jest prawdopodobnie spowodowane brakiem odporności populacji i szeroką dystrybucją w Amerykach wektorów zdolnych do przenoszenia wirusa. Wirus Chikungunya to alfawirus przenoszony przez komara przenoszony głównie przez Aedes aegypti i Ae. komary albopictus. Wektory te są agresywnymi komarami gryzącymi dni, które mogą również przenosić wirusa dengi. Oba znajdują się w wielu Amerykach, w tym w południowych, wschodnich i centralnych Stanach Zjednoczonych. Ludzie są głównym gospodarzem wzmacniającym wirusa chikungunya, co oznacza, że mają wystarczająco wysoki poziom wiremii podczas pierwszego tygodnia choroby, aby zarazić komary, które je gryzą. Większość (od 72% do 97%) osób zakażonych rozwija się z objawową chorobą.2 Chociaż bardzo rzadko, udokumentowano inne sposoby transmisji, w tym przenoszenie krwi, w macicy i wewnątrzpowłokową.
Najczęstsze objawy kliniczne zakażenia wirusem chikungunya to ostra gorączka i wielostawowa. Bóle stawów są zwykle obustronne i symetryczne, a mogą być ciężkie i osłabiające.2 Inne objawy mogą obejmować bóle głowy, bóle mięśni, zapalenie stawów, zapalenie spojówek, wymioty i grudkowo-grudkową wysypkę. Osoby zagrożone ciężką lub nietypową chorobą obejmują noworodki narażone na poród wewnątrz osoby dorosłej, osoby powyżej 65 lat oraz osoby z chorobami podstawowymi (np. Nadciśnienie, cukrzycę lub chorobę sercowo-naczyniową) .3
Ostre objawy chikungunya zazwyczaj ustępują w ciągu 7 do 10 dni. Niektórzy pacjenci mają nawrót objawów reumatologicznych (np. Wieloczynnikowa, zapalenie wielostawowe lub zapalenie pochewki ścięgna) w miesiącach po ostrej chorobie. Bóle stawów mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy lub lat u niektórych pacjentów (opublikowane badania wykazały zmienne proporcje, od 5 do 60%) 2,3 Śmierć z powodu zakażenia wirusem chikungunya występuje rzadko (<1% zakażonych osób) i występuje głównie u osób starszych dorośli ludzie.
Diagnostyka różnicowa infekcji wirusem chikungunya różni się w zależności od miejsca zamieszkania, historii podróży i ekspozycji. Infekcje wirusowe Dengue i chikungunya mają podobne cechy kliniczne, mogą krążyć w tym samym obszarze i sporadycznie współfundować tę samą osobę. Infekcja wirusem Chikungunya częściej powoduje wysoką gorączkę, ciężką bóle stawów, zapalenie stawów, wysypkę i limfopenię, podczas gdy infekcja wirusem dengi częściej powoduje neutropenię, małopłytkowość, krwotok, wstrząs i śmierć.2 Inne rozpoznania, które należy rozważyć, obejmują leptospirozę, malarię, riketsję, grupę Streptococcus, różyczka, odra, parwowirus, enterowirusy, adenowirusy, inne infekcje alfawirusowe (np. Mayaro, Ross River, Barmah Forest, o nyong-nyong i wirusy Sindbis), stwardnienie zanikowe po infekcji i reumatologiczne warunki.
Rozpoznanie zakażenia wirusem chikungunya należy rozważyć u pacjentów z ostrym początkiem gorączki i wielogatunkowości, szczególnie jeśli ostatnio byli na obszarach o znanych ogniskach chikungunya
[patrz też: medycyna po dyplomie pediatria, ginekolog endokrynolog warszawa, ośrodek chorób rzadkich ]
[hasła pokrewne: centrum rehabilitacji kraków, sanitas lublin rejestracja, artefakty ruchowe ]

Tags: , ,

No Responses to “Wirus Chikungunya w Ameryce – co potrafi wirus wektorowy”

  1. Bowie Says:

    wlasnie z jelita grubego sie wchłaniają

  2. Teodor Says:

    [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: apteczka pierwszej pomocy[...]

  3. Kalina Says:

    najgorsze są skurcze jelit

Powiązane tematy z artykułem: artefakty ruchowe centrum rehabilitacji kraków sanitas lublin rejestracja